Blogi

Ausalt emadusest, lastest ja ühiskonnast. 1. osa

Ilmselt ei ole nõukogudeaegset lapsevanemat, kes poleks kuulnud lastearstist ja kasvandusteadlasest Dr Benjamin Spockist. Kirjastati ju 1970ndatel esmakordselt ka eesti keeles tema ülemaailmset kuulsust kogunud teatmeteost „Teie laps“. Tegemist oli revolutsioonilise tööga, sest see lähtus uuendusmeelsest deviisist: „Sa tead lapsevanemana enam kui sa arvatagi oskad!“ ning see julgustas lapsevanemaid oma last kasvatama oma südamehäälest lähtudes. Kui varasemad „eksperdid“ (nt Truby King) olid soovitanud, et lastele ei tohiks üleliia palju lähedust pakkuda (nt kallistada või paitada), sest see ei valmistaks neid ette tugevateks isiksusteks karmis ja julmas maailmas, julgustas Spock, vastupidiselt oma eelkäijatele, laste vastu üles näitama soojust ja kiindumust, vaatlema neid kui individuaalseid üksikisikuid ning seadma põlu alla nende range distsiplineerimise.

Seonduvalt USA poolt algatatud sõjategevusega Vietnamis, sattus Spock 1960ndatel, aga ka veel 1970ndatel vihase süüdistuslaviini alla: talle heideti ette tema kasvandusteooriate vaimu all üles kasvanud noorte allumatust, lodevust, aga ka muidu riigivaenulikkust. Nendesse nn mässumeelsetesse noortesse suhtuti halvakspanuga, sildistades neid „Spocki põlvkonnaks“. 1992. aasta juunis, kui ajakirjandus uuris Spockilt, miks on ta kasvandusteooriatele selja pööranud, lausus Spock: „Mul kulus selleks aega oma 60. eluaastani, et mõista – kasvandusteadus on osa poliitikast.“

Mis siis juhtus? Need lapsed, kelle lapsevanemad olid terve nende lapsepõli lähtunud Spocki õpetustest, pakkudes neile piiramatut moraalset ja füüsilist hoolt, lähedust ja tuge, olid kasvanud vaimselt terviklikeks, tugevateks ja vabalt mõtlevateks (loe: arukateks) indiviidideks. Loomulikult oli neid keeruline allutada ja ässitada üles võigastele tapmistegudele vietnamlaste vastu ja see oli riiklikust seisukohast ohtlik.

Ehk: lapsevanema armastav side oma lapsega mõjutab tugevalt tema emotsionaalset ja sotsiaalset arengut, pannes aluse tema isiksusele, eluvalikutele ja üldisele käitumisele.

Selle kasvandusteooria vaimus kutsun üles kuulama vastselt üleslaaditud vanemlusealast episoodi, kus vanemluse mentor Kertriin Petrov jagab oma 19 aastat kestnud uurimise viljasid.


Loe lisaks

Beebipalavik podcast: logopeedilised probleemid

Kuidas Kertriini lastel kõneprobleemid avaldusid? Kuidas esimeste laste mured lahenesid? Kuidas ta kolmanda lapse puhul juba varakult aru sai, et midagi on valesti? Mida arstid ütlesid? Mida Kertriin logopeedi vastuvõttu oodates lapse aitamiseks ise ette võttis? Etteruttavalt võib öelda, et tema last aidanud oma väljamõeldud muinasjutud on abiks olnud teistelegi!
Loe lisaks

Episood 31: Miks kool on vahel lastele ja vanematele valus kogemus

Kas olete kunagi mõelnud, millised varjatud probleemid ja väljakutsed peituvad meie haridussüsteemi pealtnäha siledas pinnas?
Kas tunnete, et teie lapse koolikogemus ei vasta ootustele või et süsteem vajab muutusi? Siis on see podcast just teile!
Meie saates avame ukse emade maailma, kes jagavad oma ausaid ja läbielatud lugusid haridussüsteemi varjukülgedest.
Kuulete:
1. kogemuslugusid
2. ettepanekuid
Probleemide väljatoomine on lihtne, aga me pakume ka lahendusi.
Äkki on aeg hakata muutma koole päriselt lastekeskseks?
Mis on meil kaotada? Kelle ego saab pihta, kui me räägime asjadest siiralt ja avatult? Kas iga kogemus on väärtus, millest võiks õppida?

Emad Räägivad podcastis on külas Carmen Pritson. Carmen on inimestele tuntud teleekraanidelt, kuid selles podcastis on ta ema. Carmeni tegemisi saad vaadata siit: https://training.carmenpritson.ee/

Kertriin Petrov on Teadlikuma Ema brändi looja, õpetaja, ema, teadlane ning mentor. Kertriini tegemisi saad vaadata siit: https://teadlikumema.ee/
Head kuulamist.
Kindlasti tutvu ka varasemate episoodidega.
Loe lisaks

LOOD MUUDAVAD

Iga inimese elu on üks lugu ja igas heas loos on tõusud ning mõõnad.
Rääkides lugusid saame õppida kõige loomulikumal viisil.
Õppides läbi lugude tekivad lastele kohe seosed ja samal ajal on haaratud õppimise protsessi kogu lapse maailm.
Mina leiutasin logopeedilise muinaslood.
Lood, mis aitavad lastel saada selgeks häälikud ning tugevaks näo ja keelelihased.
Olen ise enda üle väga uhke.
Kui me lõpetame liigse pingutuse ja liugleme koos lugudega, siis see ongi see, mida on vaja teha.
Minu logopeedilised muinasjutud saavad kohe kõvade kaante vahele.
Saad neid juba täna ettetellida.
Panen lingi siia: https://lasteraamat.eu/e-pood/raamatud/logopeedilised-lood
Suudan rääkida lugusid ka ruutfunktsioonidest :)
Lood on minu anne.
Mis on sinu anne?
Loe lisaks

Arhiiv